Zestaw głośnomówiący

Rozmowa przez telefon podczas jazdy samochodem może mieć przykre konsekwencje takie jak mandat, a w najgorszym przypadku – wypadek. Aby zmniejszyć ryzyko, warto wyposażyć samochód w dobry zestaw głośnomówiący. Z tego artykułu dowiesz się, na co należy zwrócić wybierając najlepsze zestawy głośnomówiące do samochodu.

Zestaw głośnomówiący – jaka budowa?

Istnieje kilka rodzajów zestawów głośnomówiących – niektóre z nich składają się tylko z jednego elementu albo posiadają oddzielny głośnik, który zastąpi ten z samochodowej deski rozdzielczej. Niektóre modele nie posiadają ekranu, co nieco ogranicza możliwości zestawu, ale wpływa na niższą cenę. Znacznie łatwiej obsługuje się zestaw głośnomówiący wyposażony w duży, dotykowy ekran.

Niektóre modele zestawów głośnomówiących pozwalają na podłączenie dwóch telefonów, co przydaje się wtedy, gdy korzystamy z telefonu służbowego i prywatnego.

W jakie funkcje powinien być wyposażony zestaw głośnomówiący?

Tanie zestawy głośnomówiące najczęściej oferują słabą jakość dźwięku, natomiast w droższych modelach, producenci skupiają się na poprawieniu tego parametru. Bardzo przydatna jest funkcja redukcji echa i szumu, pozwalająca na uzyskanie znacznie lepszego dźwięku.

Wiele osób zapomina o tym, by włączyć zestaw po wejściu do auta, dlatego bardzo ważną opcją jest automatyczne włączanie zestawu. Zaraz po przekręceniu kluczyka, zestaw łączy się z telefonem. Jeśli nastąpi połączenie, usłyszymy głos rozmówcy w głośnikach.

Jak dobry zestaw głośnomówiący komunikuje się ze smartfonem?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest łączenie się telefonu z zestawem za pomocą Bluetooth. Większość modeli telefonów (nawet tych starszych) oferuje łączność Bluetooth i pozwala na bardzo proste sparowanie z zestawem głośnomówiącym.

Inne technologie mają marginalne znaczenie. Technologia Bluetooth może powodować problemy, jeśli kupujesz nowy smartfon i będziesz chciał go sparować z kilkuletnim urządzeniem. Nie zawsze chcą one współpracować.

Miejsce montażu zestawu głośnomówiącego

Idealnym miejscem na zamontowanie zestawu jest osłona przeciwsłoneczna lub kokpit samochodu. Z punktu wygody ważne jest to, by zestaw można było zamontować bez konieczności zdejmowania plastików i podsufitki. Niektóre modele zestawów głośnomówiących oferują mnóstwo opcji, ale ich zamontowanie jest bardzo trudne.

Tanim rozwiązaniem, które pozwala na bardzo szybkie podłączenie telefonu do zestawu Bluetooth, jest radio z zestawem głośnomówiącym. Gdy sprzęt wykryje połączenie telefoniczne, radio automatycznie się wyciszy się i będzie można rozmawiać z osobą, która do nas zadzwoniła. Taki zestaw nie zajmuje dodatkowego miejsca.

Tani zestaw głośnomówiący – jakie opcje?

W cenie około 100 – 200 złotych można kupić dobry zestaw głośnomówiący, który będzie można w łatwy sposób podłączyć do telefonu. W tym przedziale znajdziesz także urządzenia renomowanych firm, takich, jak Nokia, które nie będą posiadały zbyt wielu opcji, ale zaoferują długi czas działania. Tanie zestawy głośnomówiące można zastosować zarówno w samochodzie, jak i w biurze, gdy nie chcemy trzymać telefonu w ręku podczas innych zajęć.

Droższe zestawy głośnomówiące – co oferują?

Wybierając droższy zestaw głośnomówiący, zyskujesz wiele korzyści.

Urządzenia w wyższej cenie są wykonane znacznie lepiej niż te tanie, co przekłada się na ich trwałość. Bardzo przydatną opcją są dwa mikrofony, które pozwalają na uzyskanie lepszej jakości dźwięku. Niektóre modele oferują odtwarzanie wskazówek odnośnie do kierunku jazdy z nawigacji satelitarnej.

Przydatną opcją jest też odszumianie dźwięku i wyciszanie mikrofonu jednym przyciskiem. Tanie modele zestawów głośnomówiących charakteryzują się zwykle niską jakością dźwięku, natomiast te droższe nie mają z nim problemu. Wpływa to znacząco na konflikt płynący z rozmowy w trakcie jazdy samochodem.

Jeśli zastanawiasz się jednocześnie nad zakupem transmitera FM i zestawu głośnomówiącego, dobrym wyborem będzie zakup jednego urządzenia, które połączy te funkcje. Nadajnik FM pozwoli na odtwarzanie muzyki z telefonu bezpośrednio w głośnikach auta.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest czas działania zestawu na jednym ładowaniu baterii. Najlepsze modele pozwalają na około 20 godzin nieprzerwanych rozmów i zachowanie długiego czasu czuwania.

Zestaw głośnomówiący - Ranking 2023

Warto sprawdzić ranking w kategorii Zestaw głośnomówiący, który codziennie aktualizujemy na podstawie popularności produktów i opinii użytkowników. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

Ranking Zestaw głośnomówiący Producent Cena
1Xblitz X1000 ProfesionalAktualna Cena
2Xblitz X300 ProAktualna Cena
3Jabra Słuchawka Talk 25 SE Raty 100-92310901-60JabraAktualna Cena
4LOGITECH Mobile P710eLogitechAktualna Cena
5Jabra TourJabraAktualna Cena

8 komentarzy do “Zestaw głośnomówiący”

  1. Parrot to bardzo dobra firm, która ma dobry sprzęt. Wydaje mi się, że jeżeli wybierać zestaw głośnomówiący to tylko ta firma. Ja mam jeden zestaw właśnie z tej firmy i sprawdza mi się już kolejny rok. Bardzo dobra jakość dźwięku. Nic nie przerywa, wszystko na tip top. Cena też nie najwyższa, więc moim zdaniem warto się zdecydować.

    Odpowiedz
  2. Parrot minikit neo ma prawdopodbnie fabryczne wady mocowania membrany w urządzeniu. Po kilku miesiącach używania membrana zaczyna brzęczeć, dając zniekształcony dźwięk. Posiadam drugie takie urządzenie (pierwsze wymieniono mi na gwarancji – uznając usterkę). Niestety w drugim jest to samo. Nie chce mi się ponownie „walczyć” ze sprzedawcą o wymianę. Niestety nie polecam. JW.

    Odpowiedz
  3. Ja mam zestaw xblitz, co prawda x1000 i jestem bardzo z niego zadowolona. Bateria dobrze trzyma, nie zniekształca głosu. A był tani.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz