Zegarek z telefonem

Po co nosić przy sobie telefon, skoro wszystkie jego funkcje można mieć w zegarku? No właśnie – czy aby na pewno wszystkie? Jak dobrać zegarek z telefonem, żeby faktycznie móc przynajmniej od czasu zostawić smartfon w domu, ale nadal pozostawać w kontakcie? Okazuje się, że to wcale nie jest takie proste.

Co to jest zegarek z telefonem?

Pytanie wydaje się proste, ale odpowiedź nie jest oczywista. Najłatwiej będzie stwierdzić, że zegarek z telefonem to taki smartwatch, który ma gniazdo na kartę SIM i pozwala na prowadzenie rozmów czy wysyłanie SMS-ów. Takie urządzenie działa co do zasady bez parowania ze smartfonem. Rzecz jasna nie będzie w stanie spełnić wszystkich funkcji smartfonu, a w innych nie będzie radzić sobie nawet w połowie tak dobrze jak telefon.

Właśnie z tego powodu dziś zegarki z telefonem nie są nadal przesadnie popularne, a osoby, które takowy kupiły, nie używają go raczej na co dzień zamiast telefonu, a tylko jako urządzenie zapasowe albo dodatkowe w tych zadaniach, w których smartfon się nie sprawdza lub po prostu jest niewygodny.

Do czego można wykorzystać zegarek z telefonem, a do czego nie?

Na razie nie wchodząc w szczegóły techniczne i nie analizując konkretnych rozwiązań technicznych, warto zerknąć na pewien przegląd sytuacji, w których zegarek z telefonem naprawdę się przydaje.

  • W czasie prowadzenia auta. Kiedy nie można sięgnąć po telefon, można prowadzić krótkie rozmowy telefoniczne z poziomu zegarka. Owszem, nie będzie to ekstremalnie komfortowe, ale pozwoli przynajmniej szybko nawiązać kontakt i co najmniej przekazać najważniejsze informacje.
  • W czasie aktywności sportowej. Telefon jest w tej sytuacji wybitnie niewygodny, a nowoczesne smartfony są na tyle duże, że już samo zabranie ich ze sobą na bieg może przysporzyć trudności. Zegarek z telefonem nie tylko pozwoli zostać w kontakcie, ale też zapewni możliwość rejestracji treningu czy prowadzenia nawigacji.
  • W wakacje. Nie zawsze warto zabierać ze sobą telefon. Na górskie wycieczki albo spływy kajakowe można zabrać jedynie zegarek z telefonem. Jeśli nie ma potrzeby korzystania z dużego ekranu, zegarek w zupełności wystarczy.

Warto jednocześnie mieć świadomość pewnych ograniczeń związanych ściśle z tą technologią. W przeciwieństwie do smartfonów zegarki mają raczej proste oprogramowanie, którego zmiana nie wchodzi w grę. Nawet jeśli da się wgrać pewne „dodatki”, to nie zrównoważą one funkcji choćby Netflixa, Spotify czy nawet aparatu w smartfonie. Owszem, w wielu modelach zegarków pojawią się jakieś zamienniki tych aplikacji, jednak ze względu na ergonomię i moc obliczeniową zegarka będą one funkcjonalnie uboższe.

Nie ma więc co liczyć na to, że zegarek na rękę z telefonem stanie się sposobem na całkowitą rezygnację ze smartfona. Ale czy będzie lepszy niż zegarek połączony z telefonem?

Zegarek z SIM czy zegarek połączony z telefonem?

Konkurentem dla zegarka z własną kartą SIM będzie dobrej klasy smartwatch. Ten będzie miał spore możliwości na przykład w zakresie rejestrowania kroków czy robienia zdjęć, jeśli ma wbudowaną kamerę, ale tak naprawdę wszystkie zaawansowane funkcje będą realizowane przez smartfon, a smartwatch zostanie tylko dodatkowym wyświetlaczem. A jednak wynik tego starcia nie jest wcale oczywisty.

Przede wszystkim łatwiej będzie w akceptowalnej cenie znaleźć naprawdę dobrej klasy smartwatch niż zegarek z telefonem. Tych jest mniej i albo są oferowane przez nieznane nikomu marki, albo wręcz przeciwnie – pochodzą od liderów rynku i wtedy kosztują krocie. Półka średnia jest naprawdę pustawa. Punkt za łatwość wyboru na konto smartwatcha.

Wybór będzie też zależał od tego, jak długo i jak intensywnie zegarek ma być używany. Najlepszy zegarek z telefonem na rękę będzie mógł na jednym ładowaniu pracować 2-3 tygodnie. To wartość porównywalna z czasem używania smartwatcha, jednak należy zauważyć, że ten ostatni zasadniczo nie musi być cały czas połączony ze smartfonem, a wtedy będzie zużywał mniej energii. Koniec końców trzeba też ocenić, jak często zegarek – każdego typu – będzie wybudzany i czy będzie wybudzany tylko po to, żeby sprawdzić godzinę, czy jeszcze odczytać powiadomienia, zarejestrować trasę biegu, wykonać połączenie, nagrać film itd.

W przypadku szczególnie tańszych modeli trzeba wziąć pod uwagę jeszcze kwestie estetyczne. Nie chodzi o to, że nagle zegarki z telefonem są brzydkie, a smartwatche ładne. W tle jest jednak widoczna pewna tendencja – zegarki z telefonem raczej mają dość duże koperty i przypominają klasyczne G-Shocki, a więc nie należą do urządzeń subtelnych. Najlepsze zegarki z telefonem bywają już zdecydowanie inne, więc nie jest to argument wielkiej wagi, ale warto o nim pamiętać, kiedy ma się mocno ograniczony budżet.

Od najtańszych do najdroższych: jak wybrać najlepszy zegarek na rękę z telefonem?

Zegarki z telefonem są dość nietypowymi produktami, jeśli chodzi o to, jakie funkcje pojawiają się w kolejnych przedziałach cenowych. Pierwsza nietypowa sprawa to w zasadzie dość wyraźna górna granica cenowa. Producenci najwyżej cenionych smartwatchy i zegarków sportowych raczej nie rozbudowują ich o sloty kart SIM, więc funkcje telefonu można w nich zrealizować tylko dzięki sparowaniu z telefonem. Najdroższym sprzętem tego typu z logo znanej firmy jest Apple Watch, który ma gniazdo na kartę SIM i teoretycznie może działać samodzielnie, ale i tak w praktyce lepiej sprawdza się po sparowaniu z iPhonem. A czego konkretnie można spodziewać się w niższych przedziałach cenowych?

  • Najtańsze zegarki z telefonem kosztują niespełna 50 złotych. Ich producenci deklarują zgodność z Androidem i iOS, ale praktyka pokazuje, że działają raczej głównie z Androidem, a i to nie jest integracja pełna. To istotne, ponieważ sprzęt z tej grupy, podobnie zresztą jak zegarek na rękę z telefonem do 150 złotych, nie jest tak naprawdę urządzeniem samodzielnym. Można co prawda odbierać i nawiązywać połączenia bez parowania ze smartfonem, ale to w zasadzie wszystko – zdecydowana większość pozostałych funkcji jest dostarczana przez telefon, ale niestety kiepska implementacja poważnie utrudnia korzystanie z takiego sprzętu. Jednocześnie prawie każdy z tych zegarków ma wbudowaną kamerę. To mogłoby być pozytywnie ocenione, gdyby nie fakt, że rozdzielczość zdjęć wynosi poniżej 0,5 MPix.
  • Nieco lepsze zegarki z telefonem na rękę, które kosztują 200-300 złotych, są już w stanie zapewnić niejaki komfort użytkowania bez stałego połączenia ze smartfonem, aczkolwiek podstawową funkcją wielu z nich i tak jest wzbudzanie alarmu, jeśli zegarek i telefon stracą połączenie. To na swój sposób rujnuje całe doświadczenie. Faktem jednak jest, że tutaj już ergonomia pozwala na wykorzystanie choćby średnio dokładnego krokomierza albo uruchomienie stopera.
  • W przedziale do 700 złotych po raz pierwszy pojawiają się kamery, które faktycznie robią akceptowalnej jakości zdjęcia, ale też więcej jest zegarków bez kamer. To słuszna droga, ponieważ kamera zużywa prąd, a zdjęcia są co najwyżej poprawne. Za to takie zegarki z telefonem mogą przez dłuższy czas pracować w trybie czuwania, a przede wszystkim działają jako całkiem zgrabny zestaw głośnomówiący. Niewiele modeli z niższej półki cenowej sprawdza się w tym cokolwiek podstawowym zastosowaniu.
  • Przedział do 1000 czy 1200 złotych to zegarki z telefonem, w których wyciętych zostało wiele funkcji znanych z niższych modeli. Zamiast kamery – prosty wyświetlacz. Zamiast wyświetlania powiadomień, w których i tak zamiast polskich znaków są „krzaczki”, tutaj pojawia się po prostu funkcjonalny krokomierz. To też tłumaczy, dlaczego wiele osób rezygnuje z zakupu zegarka w tym przedziale cenowym – sparowany ze smartfonem smartwatch bez własnej karty SIM, który kosztuje tyle samo, zrobi zdecydowanie więcej i lepiej.

Tym, co najwyraźniej zmienia się wraz z ceną, jest jakość. Modele w cenie poniżej 100 złotych to często naprawdę zegarki, które wytrzymają jeden sezon, ale tylko pod warunkiem, że połowę z tego przeleżą nieużywane w szafce. Ich paski – niewymienne zresztą – kruszą się, łamią, są sztywne i niewygodne, ale i tak odpadają, bo łamią się koperty wykonane z kiepskiego tworzywa. Im wyższa cena, tym większa dbałość o szczegóły i już w zegarkach za 300 złotych można spodziewać się wygodnych, wymiennych pasków, kopert, które nie porysują się od byle czego, a przede wszystkim wyświetlaczy o większym kontraście, co jest chyba największą bolączką tańszych modeli.

Czy warto sobie kupić zegarek z telefonem na rękę?

Najlepszy zegarek z telefonem i GPS to dziś bezdyskusyjnie Apple Watch, ale to przede wszystkim dlatego, że inni producenci postawili na smartwatche bez slotu karty SIM. Wśród pozostałych modeli poziom (oczywiście w ramach pewnych granic cenowych) jest dość wyrównany. Sam fakt, że producenci raczej nie są zainteresowani tym segmentem, sprawia, że można zwątpić w sens zakupu zegarka z telefonem. Czy jednak słusznie? Nie do końca. Jest kilka specyficznych zastosowań, w których niezależność od telefonu jest sporym atutem, a brak niektórych funkcji po prostu nie przeszkadza.

Poniekąd właśnie z tej kategorii wyewoluowały zegarki z GPS i telefonem dla dzieci i seniorów (na przykład popularne i dobre zegarki Garett) – narzędzia, które stosuje się w sytuacji awaryjnej, bo są proste, niezawodne i po prostu służą jasno określonemu celowi. Tak samo może być w przypadku zegarka z telefonem – jeśli wiadomo, że w pewnych okolicznościach smartfon będzie niepotrzebny albo wręcz będzie przeszkadzał, to wystarczy wziąć ze sobą zegarek z telefonem jako awaryjne narzędzie do utrzymania kontaktu. To ważne na przykład na wyprawie raftingowej albo gdzieś w lesie – noszenie ze sobą smartfona nie zawsze jest wygodne i bezpieczne, więc taki zegarek pozwala zrobić to bez ryzyka utraty kontaktu.

Przede wszystkim warto sobie kupić zegarek z telefonem, jeśli celem jest maksymalne uproszczenie sobie życia. W przypadku tego sprzętu nie trzeba sobie zawracać głowy aktualizacjami (producenci i tak i z zasady nie dostarczają), nie ma też ryzyka śledzenia przez koncerny mediów społecznościowych, bo taki zegarek po prostu nie ma do nich często dostępu. Stąd też czasem proponuje się użycie zegarka z telefonem jako narzędzia pomocnego w detoksie cyfrowym. Nie jest to oczywiście jedyny sposób, ale z pewnością dla takiego sprzętu można znaleźć wiele zastosowań.

Najlepszy zegarek z telefonem: na co warto zwrócić uwagę?

To odpowiedni moment, żeby zebrać w jednym miejscu najważniejsze kryteria wyboru zegarka z telefonem.

  • Jakość: dobrej klasy materiały wykorzystane do produkcji paska, koperty i szkiełka sprawią, że po prostu dłużej da się używać zegarka. Przy okazji dobrze byłoby dowiedzieć się, czy pasek jest wymienny – jeśli nie, to będzie średnio udany zakup, a jeśli tak… to trzeba jeszcze najlepiej od razu kupić kilka pasków na zapas, bo często po roku lub dwóch już nie da się ich dokupić.
  • Kamera: jeśli już ma być, to niech będzie skuteczna. Maksimum, na które można liczyć, to około 6-8 MPix. Niektóre zegarki mają jeszcze drugą kamerę, zwykle ok. 2 MPix, do wideo rozmów. W najtańszych modelach wciąż jednak można spotkać się z rozdzielczością nawet 0,2 MPix.
  • Wodoodporność: jednym z powodów zakupu zegarka z telefonem jest niechęć do zamoczenia telefonu. To zrozumiałe, ale w tej sytuacji warto poszukać prawdziwie wodoodpornego modelu – tymczasem spora część będzie „wodoodporna, ale pod wodą nie wolno naciskać przycisków”.
  • Oprogramowanie: zegarek może działać albo pod kontrolą dedykowanego systemu, albo Androida (najczęściej jedynie w wersji 7.1). To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.
  • Samodzielność: spora część zegarków ma gniazdo kart SIM, ale tak naprawdę po odłączeniu od telefonu traci 90% swoich możliwości. To nie jest wada, ale warto o tym pamiętać i uwzględnić swoje własne potrzeby, bo jeśli i tak zegarek ma być podłączony do smartfona przez cały czas, to może lepiej zrezygnować z gniazda SIM.
  • Wbudowane czujniki: niektórzy producenci chwalą się GPS-em, pulsometrem czy krokomierzem. Tymczasem najczęściej zegarek korzysta z czujników telefonu. Jeśli ma wbudowany GPS, to jest zdecydowanie skuteczniejszy, podobnie jak kompas, żyroskop, czujnik przyspieszenia czy tętna. W przypadku zegarka z telefonem ważne jest, aby jak najwięcej funkcji realizował własnymi czujnikami.

Podsumowanie

Zegarki z telefonem – te, które mają własny slot na karty SIM – mogą być przydatne, ale dobrze jest mieć świadomość pewnych ograniczeń, które wynikają wprost z ich konstrukcji. Trzeba też być przygotowanym na to, że nawet najlepszy zegarek z GPS i telefonem nie zastąpi w pełni nowoczesnego smartfona. Im więcej jednak będzie w stanie zrobić na podstawie własnego oprogramowania, tym wygodniej będzie się z niego korzystało. I choć ten sprzęt nie jest dziś szczególnie popularny, to łatwo można sobie wyobrazić sytuacje, w których sprawdzi się znacznie lepiej niż sparowany ze smartfonem smartwatch.

Zegarek z telefonem - Ranking 2024

Wybierz najlepszy produkt z kategorii Zegarek z telefonem. Ranking aktualizowany jest co najmniej raz w tygodniu. Dane o produktach pochodzą z porównywarki cen Skąpiec.pl.

Dodaj komentarz