Telefon dla dziecka

Decyzja o zakupie telefonu dla dziecka to często poważna zagwozdka i nierzadko problem dla rodziców, chrzestnych, wujków, czy cioć. Kiedy najlepiej kupić dziecku telefon? Lepiej zaopatrzyć brzdąca w smartfon, czy najprostszy telefon? Na jakie aspekty zwracać uwagę podejmując zakupową decyzję? Na te i więcej pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Kiedy kupić dziecku telefon?

Zdań na ten temat jest tyle, ile rodziców. Niegdyś pewną granicę wyznaczał koniec podstawówki i początek gimnazjum. Obecnie pociechy obdarowujemy telefonami w bardzo szerokim zakresie wieku. Nikogo już nie dziwi smartfon w rękach 8, czy nawet 6-latka. Wiele dzieci dostaje swoje pierwsze telefony wraz z pójściem do przedszkola, czy zerówki.

Zatem, kiedy zdecydować, że to już czas? Wtedy, gdy sami będziemy wyczuwać odpowiedni moment. Za posiadany przez dziecko telefon pełną odpowiedzialność ponoszą rodzice. Warto mieć to na względzie kupując dziecku super wyposażony smartfon, który w kilka chwil może zostać roztrzaskany, zgubiony, ukradziony, czy dostarczać dziecku funkcje, na które nie jest gotowe. Dziecko może zadzwonić na telefony alarmowe, korzystać do woli z internetu, czy posiąść dostęp do multimediów, na które nie jest gotowe.

Opinia psychologów również pozostaje mocno rozbieżna względem wieku telefonicznej czy smartfonowej inicjacji dzieci. Generalnie, przyjmuje się, że im dziecko dłużej pozostaje pod naszą opieką, tym mniej potrzebny mu telefon. Nie należy zapominać o podstawowej funkcji telefonów i smartfonów, jaką jest komunikowanie dziecka z rodzicami.

Jaki telefon kupić dziecku?

Im lepiej wyposażony smartfon, tym większym przeszkadzaczem i rozpraszaczem może się stać. Warto więc odpowiednio dopasować możliwości i funkcjonalność telefonów do wieku dziecka. Dla młodszych dzieci o wiele lepszym rozwiązaniem będzie prosty telefon z okrojoną ilością funkcji. Dzięki temu rodzicom będzie zdecydowanie prościej kontrolować poczynania malucha w cyfrowym świecie.

Jeśli pragniemy sprezentować maluchowi bardziej inteligentny smartfon, ponieważ uważamy, że dziecko poradzi sobie z jego obsługą, warto zastanowić się nad możliwością ustawienia blokad rodzicielskich, czy zainstalowaniu pewnego oprogramowania kontrolnego – np. sczytującego pozycję dziecka podczas jego drogi do szkoły.

Warto również kontrolować długość zabawy telefonem – wszakże to kolejny elektroniczny gadżet, który traktowany jest przez dziecko jako zabawka, a zabawką wcale nie jest. Od samego początku należy edukować dziecko, że telefon nie jest tożsamy z misiem, samochodzikiem, czy lalką, a jest poważnym i potrzebnym urządzeniem, z którym należy obchodzić się z ostrożnością – nie tylko względem mechanicznym, ale również względem oferowanych przez niego możliwości. Warto również pilnować, by dziecko zbyt mocno nie „wsiąknęło” w smartfonowy świat.

Jaki telefon będzie odpowiedni dla dziecka?

Tutaj również trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jaki telefon lub smartfon będzie odpowiedni dla malucha. Rynek jest ogromny, a możliwości wiele. Wszystko zależy od wieku dziecka, zasobności portfela, oraz wielu innych zmiennych.

Przede wszystkim powinniśmy kierować się względami bezpieczeństwa. Warto w tym względzie zwrócić uwagę na system operacyjny smartfona lub telefonu. Przykładowo iOS dostarczany w urządzeniach Apple posiada wbudowany pakiet narzędzi do ograniczania funkcjonalności telefonu. Dzięki temu w prosty sposób rodzice mogą zablokować dostęp do internetu, czy aparatu, a także poszczególnych gier lub aplikacji.

Pod względem kontroli o ograniczania funkcji smartfonów najgorzej wypada Android od Google. Wszelkie programy i narzędzia musimy instalować samodzielnie. Niemniej, ogromna ilość dostępnych aplikacji pozwoli nam na dopasowanie idealnej do potrzeb rodziców i ich dzieci.

Jaki telefon dla dziecka mającego 7 – 8 lat?

Telefony dedykowane maluchom do 8 roku życia powinny być prostymi zabawkami stworzonymi w 100% dla małych dzieci. Są to stosunkowo tanie urządzenia przypominające bardziej zabawki niż telefony. Posiadają wbudowane systemy antykradzieżowe oraz funkcjonalności całkowicie dostosowane do wieku maluchów. Są proste w obsłudze i zapewniają pełną kontrolę rodzicielską.

Telefon zabawka dla dziecka

Telefon zabawka dla dziecka Telefon edukacyjny smartphone dla dzieci KX6981

➾Szczegóły TOP1: Telefon edukacyjny smartphone dla dzieci KX6981

Poza takimi dedykowanymi dla maluchów telefonami-zabawkami, warto pomyśleć o tanim, najzwyklejszym w świecie telefonie, którego koszt nie przekracza 50, czy 100 złotych. Takie urządzenie skutecznie odstraszy złodziei i wytrzyma o wiele dłużej w rękach malucha niż drogi i delikatny smartfon.

Jaki telefon dla dziecka mającego 10 – 14 lat?

Nieco starsze dzieci są nieco bardziej wymagające. Maluchy z pewnością będą chciały sprzęt multimedialny, który pozwoli im kręcić filmy i pstrykać zdjęcia, przeglądać sieć, grać w gry i słuchać muzyki. Takie wymagania sprawiają, że powinniśmy rozejrzeć się za przyzwoitym smartfonem. Warto rozejrzeć się za mniej popularnymi markami, które oferują przyzwoitą specyfikację w atrakcyjnej cenie. Pamiętajmy, żeby telefon był solidnie wykonany, ponieważ na pewno nie raz wyląduje na podłodze lub chodniku.

Telefon dla dziecka – ile wydać?

Ile wydać na telefon dziecka? Tyle, ile uważasz za słuszne. Dlaczego nie warto kupować bardzo drogich telefonów lub smartfonów? Ponieważ dziecko w kilka chwil może je zniszczyć lub zgubić. Poza tym może paść ofiarą złodziei, a należy pamiętać, że okazja czyni złodzieja. Poza tym, jak wspomnieliśmy powyżej, dziecko nie wykorzysta wszystkich funkcji i „bajerów”, jakie zaoferuje mu wypasiony smartfon.

Telefon dla dziecka do 200 zł

W cenie do 200 złotych aktualnie nie jesteśmy skazani na proste telefony wyposażone w analogowe klawiatury i małe ekrany. Możemy tutaj już kupić bardzo prosty smartfon dla dziecka. Urządzenia tego typu zaoferują podstawową specyfikację, solidną konstrukcję oraz prosty design. Okażą się idealne dla mniejszych dzieci i rodziców, którzy chcą sprezentować dziecku urządzenie służące przede wszsytkim do kontaktu.

Telefon dla dziecka do 200 zł

Telefon dla dziecka do 200 zł Asus ROG 5 5G 16GB/256GB Dual Sim Czarny

➾Szczegóły TOP1: Asus ROG 5 5G 16GB/256GB Dual Sim Czarny

Telefon dla dziecka do 500 zł

500 złotych to często górna granica, jaką wydajemy na smartfon lub telefon dla dziecka. W kwocie do pół tysiąca złotych kupimy prosty smartfon multimedialny, który zapewni dziecku odpowiednią ilość funkcji, takich jak: nagrywanie filmów i pstrykanie zdjęć, słuchanie muzyki, czy surfowanie po sieci. Umożliwi również wgranie blokady rodzicielskiej i pozostanie z dzieckiem w kontakcie.

Telefon dla dziecka do 500 zł

Telefon dla dziecka do 500 zł Motorola Moto G34 5G 4/128GB Czarny

➾Szczegóły TOP1: Motorola Moto G34 5G 4/128GB Czarny

6 komentarzy do “Telefon dla dziecka”

 1. My przed pójściem córki do szkoły zastanawialiśmy się długo jaki telefon dla dziecka wybrać, ale ostatecznie postawiliśmy na Apple. Sami mamy iPhony i dlatego postanowiliśmy młodej też kupić. W ten sposób wszyscy mamy wszystko synchronizowane i świetnie działające. Młoda dostała model SE i wiem, że wystarczy jej na kilka lat, bo sama mam dość stary model i działa bez zarzutu.

  Odpowiedz
 2. My wybraliśmy dla syna Xiaomi Redmi 7A ale jest już w wyższej klasie i sam sobie wybrał model. Dodatkowo powiem, że niestety nie warto wydawać pieniędzy na telefony dla dzieci, te które są pokazane na pierwszych zdjęciach. Dzieci rzucają w kąt i koniec zabawy. Później to co innego.

  Odpowiedz
  • U nas dzieci też mają telefony z Xiaomi i bardzo sobie chwalimy. Super jakość wykonania i jeśli chodzi o przeznaczenie dla dzieci, to jak najbardziej polecam. Osobiście uważam, że to dobry telefon dla dziecka i jednak w pewnym wieku jest to już niezbędny „dodatek”.

   Odpowiedz
 3. Widzę, że w komentarzach każde zdanie jest odmienne. Ja sama swoim kupiłam Samsungi. Obie córki mają ten sam model, więc większego problemu nie ma. Telefonu świetnie działają, moim zdaniem każdy smartfon to dobry telefon dla dziecka obecnie, bo wiadomo, że gierki, aplikacje… Ale ja Samsunga też mam i przynajmniej wiem co one tam robią i umiem im pomóc jak coś się zawiesi 😉

  Odpowiedz
 4. Nasza córa ma iPhone’a i jest z niego zadowolona. Młoda ma 11 lat i oczywiście bez problemu ogarnia. Ja z mężem też korzystamy z iPhonów,więc każdy ma swojego i jakoś sobie radzimy i pomagamy w razie kłopotów. Na pewno łatwiej, kiedy każdy ma podobny.. U nas tak to działa. Na pewno to dobry telefon dla dziecka. Ale myślę też, że to kwestia upodobania.

  Odpowiedz
 5. Ja szczerze polecam Pixel XL 5 z dodatkiem 5G. Producentem jest Google więc raczej na swoich telefonach nie skasują usług takich jak asystent itp. A wiadomo, że Huawei jest wpisany na czarną listę. Czyli usług Google nie ma. Xiaomi też jest wpisane na czarną listę, ale nie taką na jaką jest Huawei. USA ma na pieńku z Chinami, dlatego też Xiaomi jest wpisane na tą listę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz