Słuchawki do telefonu

Słuchawki nauszne, douszne, douszne dla aktywnych, z mikrofonem, bez mikrofonu itd. Wybór najlepszych słuchawek do telefonu mógłby na pierwszy rzut oka wydawać się bardzo prosty, jednak szeroka dostępność najróżniejszych modeli może doprowadzić użytkownika do konsternacji.

Jak wybrać najlepszy dla nas model słuchawek do telefonu? To zależy, w jakich sytuacjach słuchawek używamy – czy prowadzimy przez nie rozmowy, biegamy z nimi na uszach, czy też może głównie słuchamy na nich muzyki z naszego smartfonu.

Słuchawki do telefonu z kablem czy bez kabla?

Modele bezprzewodowe pozwalają odbierać dźwięk nawet z odległości 30 metrów, jednak należy liczyć się z tym, że przesyłanie dźwięku przez bluetooth lub w technologii cyfrowej nie będzie dawało takiej jakości dźwięku jak dźwięk „z kabla”. Słuchawki bezprzewodowe są też z reguły droższym rozwiązaniem, jednak jeśli chcemy je traktować jak zestaw do rozmowy w samochodzie przez telefon, to z pewnością warto zainwestować.

Opcja podstawowa – dobre słuchawki douszne z mikrofonem

Na ten moment są najbardziej popularnym rozwiązaniem ze względu na szerokie możliwości zastosowania (możesz ich używać do większej ilości urządzeń, niż tylko smartfon) i niewielkie wymagania (nie trzeba ich ładować). Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest niewielki rozmiar – słuchawki zawsze możemy mieć przy sobie, bo nie zajmują dużo miejsca i niewiele ważą.

Dzięki opcji mikrofonu możemy odbierać i nawiązywać rozmowy, np. prowadząc samochód bez konieczności odrywania rąk od dotychczasowych czynności. Oprócz samego mikrofonu warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model słuchawek ma przycisk odbieranie/odrzucanie połączeń na przewodzie. Takich słuchawek z powodzeniem możemy użyć również do rozmów na komunikatorach internetowych podłączając je do komputera.

Ciekawym rozwiązanie są też słuchawki z pilotem – jest to proste i klasyczne rozwiązanie. Nie chodzi oczywiście o osobny pilot, a o kilka przycisków umieszczonych na przewodzie, które pozwalają na przewijanie muzyki, ściszanie i podgłaszanie oraz odbieranie rozmów telefonicznych.

Zwróćmy tez uwagę na podawane na opakowaniu parametry techniczne. Należy jednak pamiętać, że słuchawki douszne nie dadzą nam najwyższej możliwej jakości dźwięku, a dodatkowo powinniśmy mieć na uwadze nasze zdrowie. Słuchawki douszne obciążają dość mocno kanały słuchowe, zbyt głośne słuchanie muzyki może trwale otępić nasz słuch.

Słuchawki typu clip-on

Przenośna wersja słuchawek, można spotkać również wersję z mikrofonem i niewielkim panelem sterowania. Jest to na tyle mobilne rozwiązanie, że sprawdza się dobrze np. podczas jazdy rowerem, ale nie zapewniają takiej wygody jak modele douszne. Dzięki dodatkowym przyciskom znajdującym się na muszlach słuchawek, sprzęt tego typu umożliwia łatwą zmianę ścieżki.

Słuchawki typu DJ’skiego

To rozwiązanie przyjmujemy kosztem mikrofonu i możliwości prowadzenia rozmów telefonicznych bez wyjmowania telefonu, ale za to zyskujemy bardzo dobrą jakość dźwięku – dużo głębszą i o wiele czystszą barwę, niż w przypadku każdego innego rozwiązania. Należy jednak liczyć się z tym, że takie słuchawki są większym kosztem – wydamy na nie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Kilka parametrów, na które należy zwrócić uwagę:

 • Pasmo przenoszenia – jest określane w hertzach (Hz). Standardowo człowiek odbiera sygnały w przedziale dźwiękowym od 30 do 16000 Hz. Wszystkie dźwięki powyżej i poniżej tej wartości będą dla niego niesłyszalne. Standardowo słuchawki oferowane w sklepach mają zakres od 20 Hz do 20 kHz – dla większości odbiorców jest to wartość wystarczająca.
 • Efektywność – określa, w jakim stopniu energia elektryczna pobierana przez urządzenie przekłada się na poziom głośności dźwięku ze słuchawek. Wystarczające w tym wypadku jest 95 dB, jednak możemy kupić także modele o większej ilości decybeli.
 • Impedancja – inaczej opór. Jest mierzona w Omach i jej wysokość decyduje o tym, na jakie szumy i zakłócenia będą odporne nasze słuchawki. Większość z dostępnych modeli oferuje wartość 16-64 Om i są to wartości wystarczające.

Słuchawki do telefonu - Ranking 2023

Warto sprawdzić ranking w kategorii Słuchawki do telefonu, który codziennie aktualizujemy na podstawie popularności produktów i opinii użytkowników. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

Ranking Słuchawki do telefonu Producent Cena
1Plantronics Voyager 5200 (203500-05)PlantronicsAktualna Cena
2Jabra Talk 25 SE 100-92310901-60JabraAktualna Cena
3Jabra Talk 45 Szara (100-99800900-60)JabraAktualna Cena
4Plantronics Voyager Legend CzarnyPlantronicsAktualna Cena
5Plantronics Voyager 5200 (203500-105)PlantronicsAktualna Cena

5 komentarzy do “Słuchawki do telefonu”

  • To chyba jeden z najtańszych słuchawek jakie są 😉 Ja ze swojej strony nie polecam tej firmy, bo miałam już kilka modeli i żaden nie działał po dłuższym czasie użytkowania. Oprócz jakości dźwięku, jakość wykonania jest krótka. Ja polecam dobre słuchawki do telefonu od Samsunga. Mają dobry dźwięk i fajnie działają przez długi czas 🙂

   Odpowiedz
 1. Ostatnio kupiłam nowe słuchawki do telefonu, bo poprzednie zgubiłam. Zdecydowałam się na iLuv i jestem bardzo zadowolona. Słuchawki działają bardzo dobrze, mają bardzo dobry dźwięk, długi kabel i możliwość regulowania głośności. Wydałam na nie trochę pieniędzy, ale to wydatek, który zwraca mi się w jakości, więc nie ma czego żałować.

  Odpowiedz
 2. Nie korzystam praktycznie wcale ze słuchawek, dlatego te dobre słuchawki do telefonu, które dostałem w zestawie w zupełności mi wystarczają. Czasami korzystam ale tylko wtedy kiedy muszę porozmawiać a klasycznie nie mogę tego zrobić. To wtedy się przydają. Ale poza tym nawet bym ich nie wyciągał z pudełka. O wiele częściej korzystam z innych dodatków.

  Odpowiedz
 3. Od niedawna posiadam Xiaomi Headset i jestem z nich zadowolona. To dobre słuchawki do telefonu i nie tylko. Korzystam z nich bardzo często i jeszcze się nie zawiodłam. ~Dobra jakość dźwięku, fajnie się prezentują, w dobrej cenie. Nie ma do co nich zastrzeżeń i w pełni spełniają moje oczekiwania co do słuchawek i tego jakie powinny być.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz