Jakie okulary VR wybrać? Ranking i opinie

Okulary Virtual Reality – jak to działa, czy działa i dlaczego warto… Chociaż zagadnienie wirtualnej rzeczywistości przewija się już od pewnego czasu, wciąż jest wielu sceptyków. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej wartych uwagi urządzeń, które za zadanie mają przenieść nas do innej rzeczywistości, gdzie stajemy się bohaterem wydarzeń w dużo większym zaangażowaniu, niż dotychczas miało to miejsce. Co więcej, nawet tańsza półka gadżetów może nam dostarczyć sporo rozrywki w połączeniu, chociażby ze smartfonem, co daje nam do zrozumienia, że również dostępność tego typu urządzeń jest coraz większa.

Jak działa technologia Virtual Reality?

Jest to w pewnym sensie połączenie świata realnego z wirtualną rzeczywistością, w którym obraz ze świata realnego możemy łączyć z wywołanymi przez komputer obiektami. Wszystkie elementy są generowane na bieżąco, a użytkownik nie może mieć w żaden sposób skrępowanych ruchów.

Chociaż VR daje ogromne możliwości rozwoju, na ten moment opracowana technologia jest jeszcze w powijakach. Trwają prace nad prototypami generującymi zapachy a nawet dotyk, jednak na ten moment okulary VR pozwalają nam na zobaczenie wygenerowanego obrazu, a czasem też na usłyszenie dźwięków (w zależności od modelu).

Do czego służy VR?

Na chwilę obecną główne obszary wykorzystania technologii to gry oraz symulacje. VR z powodzeniem można by wykorzystać także w reklamie, nauce, czy turystyce, jednak na to przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Okulary VR to okulary lub bardziej rozbudowane gogle zbudowane i wyposażone w sensory, które we współpracy z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym dają iluzje przeniesienia do wirtualnego świata.

Niektóre modele gogli zamiast szkieł mają zamontowane dwa ekrany. W każdym z nich wyświetla się obraz dla jednego oka.

Ceny okularów VR wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy – wszystko to zależy od producenta, wykorzystanych technologii i zaawansowania sprzętu.

Dobre okulary VR za około 200 zł

Wydawałoby się, że to nie możliwe, a jednak mamy możliwość przetestowania świata wirtualnego w całkiem przystępnej cenie. Okulary VR w tej cenie mają wbudowany żyroskop i ekran o przekątnej pomiędzy 4 a 6 cali. Obsługa menu odbywa się bez użycia rąk, ale ruchami głowy od lewej do prawej. Kąt widzenia w tym rozwiązaniu, to 102 stopnie. Dodatkowo w zależności od modelu możemy liczyć na pewne udogodnienia użytkowania w postaci przyssawek na smartfona, regulacja ostrości i rozstawu soczewek, czy kontroler bezprzewodowy do sterowania grami i aplikacjami.

Dla prawdziwych maniaków – rozwiązania bardziej zaawansowane

Okulary VR mogą posłużyć za kino domowe. Urządzenia są wyposażone w regulacje obrazu o ewentualne wady wzroku, akceleratory, żyroskopy, czujniki zbliżeniowe i magnetyczne i wiele innych sensorów jednocześnie ważąc niewiele. Ciekawe rozwiązania znaleźliśmy również, jeśli chodzi o zasilanie urządzenia – wszystko zadziała po włożeniu do środka naszego sartfonu. Martwi jedynie fakt, iż urządzenia w ogromnej mierze są dedykowane pod konkretne modele telefonów.

Zaawansowany okulary VR do komputera i konsoli – wyższa półka cenowa do 3000 zł

Na co możemy liczyć? Na wszystkie wymienione wyżej rozwiązania o lepszych parametrach. Na obraz w wysokiej rozdzielczości 1920 X 1080 pikseli podzielony pionowo. Na kompatybilność ze wszystkimi systemami operacyjnymi.

Wybór modeli i funkcjonalności rośnie z każdym rokiem. Technologie można przetestować w bardzo przystępnej cenie, a jeśli rozwiązanie nam się spodoba, wtedy warto zainwestować więcej w bardziej zaawansowany sprzęt, który z czasem będzie zyskiwał coraz szersze i zapierające dech w piersiach możliwości.

Jakie okulary VR wybrać? Ranking i opinie - Ranking 2023

Warto sprawdzić ranking w kategorii Jakie okulary VR wybrać? Ranking i opinie, który codziennie aktualizujemy na podstawie popularności produktów i opinii użytkowników. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

Ranking Jakie okulary VR wybrać? Ranking i opinie Producent Cena
1OCULUS Quest 2 128GB 899-00184-02OculusAktualna Cena
2OCULUS Gogle VR OCULUS Quest 2 128GBOculusAktualna Cena
3HTC Vive Pro 2 HeadsetHTCAktualna Cena
4Strado Okulary VR do wirtualnej rzeczywistości gogle 3D VRG PRO PLUS DNOKUVRGPROPLUSAktualna Cena
5Esperanza EMV300EsperanzaAktualna Cena

6 komentarzy do “Jakie okulary VR wybrać? Ranking i opinie”

 1. Na rynku pokazały się smartfony alcatel idol 4 i 4s razem z gogle vr. Żeby było ciekawiej są one jednocześnie pudełkiem dla fonu. Ale nie gogle są tu najważniejsze. Telefon posiada wiele innych zalet. Niezły procesor, robi fajne zdjęcie i co mnie najbardziej zaimponowało to dźwięk. Dwa głośniki stereo naprawdę dają radę. Do tego słuchawki jbl.

  Odpowiedz
  • To chyba ściema z tymi LEFANT. Słyszę cały czas o nich, a testy kiepsko wyszły dla tych okularów. Proszę o pozytywne testy zamiast komentarzy.

   Odpowiedz
   • Lefant to agresywna reklama, zmasowany atak na wszystkie fora! A te okulary są na liście niepolecanych
    A okulary są na liście tych na NIE!

    Odpowiedz
 2. Ja również polece okulary vr Lefant. Jest do nich bardzo duzo aplikacji z grami i nie są takie drogie jak te wymienione w artykule. Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz